Her mimarın ölmeden önce mutlaka yapması gereken … şey

Mimarlık muhteşem bir meslek. Bu eylemi gerçekleştirme esnasında belki ne kadar sövsek, ne kadar değişik işverenlere isyan etsek de bu gerçek değişmez. Mimarlıkta kendini geliştirmek arzusu varolduğu müddetçe bu meslekten alacağınız haz ve duyacağınız lezzetin gerçekten tarifi pek mümkün değil.

Aslında birazdan okuyacağınız şeylerin kendim için yapılacaklar listesi oluşturma fikrinden doğduğunu söylesem yanlış olmaz. Belki birilerinin de işine yarar diyerek bu listeyi aşağıda paylaştım.

Bir kısmı yüklü miktar bütçe ve belki de ancak emeklilikte bulunabilecek bolca boş vakit gereksinimine ihtiyaç duysa da bunları yapmaya imkan yaratmak aslında yine bizim elimizde..

Her mimarın ölmeden önce mutlaka yapması gereken … şey

 1. Dönem yapılarının özelliklerini öğrenmek. Evet okullarda zaten anlatılıyor ama maalesef bu bilgiler yine okulda kalıyor. Bugün piyasadaki mimar meslektaşlarımızın yüzde 99’u bahse konu bilgileri yalan yanlış hatırlıyor, ya da hiç hatırlamıyor.. Barok, Rokoko, Bauhaus, Gotik, Rönesans, Mısır, Yunan, Antik Roma… Hangi dönemde ne tür yapılar yapılmış? Bu yapılar hangi Ülkenin hangi şehrinde inşa edilmiş? Bunların yaklaşık tarihlerini bilmek. Bu yapıların temel özelliklerini hafızaya işlemek.
 2. Yurtiçi ve yurtdışı mimarlık gezileri planlamak. Bu gezilerde güzel güzel fotoğraflar çekmek ve eskizler yapmak. Sonra bunları bir kitapta – not defterinde toparlamak. Vlog da olabilir..
 3. Gerçekten işe yarayabilecek, buluş niteliğinde ve mümkünse ticari değeri de olabilecek bir alanda ihtisas yapmak (Yüksek Lisans). Gerçekten işe yarayabilecek lafından kasıt ”Boğaz Köprüsünün İstanbul’un silüetine olan etkileri” üzerine bir yüksek lisans yerine ”kendi kendine yetebilen modüler yaşam alanı projesi ör; ecocapsule tarzında bir yapısal form gibi düşünebilirsiniz.
 4. Yurtdışı’ndaki Mimarlık Bienalleri ve Fuarlarına katılmak. Bu vesile ile yurtdışını görmek (eğer benim gibi henüz yurtdışına çıkma şansınız olmadıysa..)
 5. Mısır Piramitlerini çıplak gözle yakından görmek.
 6. Eiffel Kulesini ve Dünya’nın 7 harikası’nı ziyaret etmek.
 7. Kendi müstakil deniz – orman – doğa manzaralı evini tasarlayıp inşaatında bulunmak. Al sana özgürce tasarım imkanı. Al sana fantezi,  al sana özgürlük.. (:
 8. Türkçe ve Yabancı dilde Kült mimarlık kitaplarını okumak. Hani efsane olmuştur. Çok bilinir filan.. İşte o kitaplardan..
 9. Ünlü tasarımcıların, ünlü mimarların hayatlarını ve en az 4 5 eserini özellikleriyle bilmek.
 10. Salt kazanma arzusundan arınık ulusal – uluslararası mimarlık yarışmalarına katılmak. Hele bir de fikir yarışması olursa balından dadından yinmez (:
 11. Aslında meslek hayatının tamamına yaymak farz ama en azından bir dönemde ”yakın tarihte icat edilmiş ya da edilmekte – geliştirilmekte olan yeni nesil yapı malzemeleri ya da yapı teknolojilerini yakinen takip etmek. Belki bir benzerini prototipleştirmek.
 12. Kendi mimari danışmanlık hizmeti ofisini açmak. Çoğu zaman bu bir kaç yılı bulmadan kapanma yoluna gidecektir 🙁 ama bu mutlaka denenmeli.. Ya tutarsa (:
 13. Bir özellikli ya da akademik topluluğa bir konu hakkında anlatı – sunu hazırlayıp sunmak.. Bunu farklı zamanlarda farklı topluluklara uygulama fırsatım oldu, gerçekten çok iyi bildiğiniz bir alan olsa bile sunuyu hazırlarken yeni şeyler öğrenmek paha biçilemez.
 14. Yeni bir yabancı dil – yabancı dil öğrenmek, yeni bir enstruman – enstruman çalmayı öğrenmek. Daha önce hiç bale izlemediysen bale gösterisi izlemek. Tiyatro ve sinemayı zaten hiç saymıyorum. Yani bunlardan kasıt sanatın farklı dallarına örneğin ebru, hat, el işi vs. vs.. dalarak o sanatın derinliklerinde kaybolmak. Bir mimarın sanatçı kişiliğini genişletmesine olanak sağlar.
 15. Enstelasyon çalışması tercih edilebilir ama farklı türden sanatsal galerileri, sergileri imkan varsa yurtdışındakiler de dahil ziyaret etmek. Ama normal bir ziyaretçi gibi değil de bir sanat eleştirmeniymişçesine kritiklerle ,belki de insanların yüzde doksanına saçma gelebilecek sanatsal üretimleri belki dakikalarca inceleyip kritik ederek..

Listeyi güncellemeye devam edeceğim. Tahmin ettiğiniz üzere başlığı bu yüzden bir rakamla sabitlemedim. Listemi nasıl buldunuz? Listeye ekleyebileceğim başka önerileriniz var mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşabilirsiniz. Aramızda kalmayacak 🙂

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer