Mimarlık, mimari, mimar, imar..

Kavramları ve mesleği merak edenlerin ilgisini çekebilecek bazı yazıları bir dizin şeklinde yazı içerisinde faydalı bağlantılarla paylaşmak istedim.

Mesleğe ilk adımı atanlar ya da atmak üzere hazırlananlara son derece yararlı şeyler içerir bilginize;

Herşeyden önce mimarlığın sadece “bir konut mühendisliği” olmadığı gerçeğinde hemfikir olmamız gerekiyor. Sonrasında da popülist yaklaşımlara göre mimarlık nedir? sorusunun yanıtında..


Piyasa koşullarına yönelik mimarlık pratiğinde pek çok meslektaşımın bildiği ama herşeye rağmen bazılarına katılmayanların da olacağı mimari ipuçları meslek hakkında mevcut durumun kavranmasında yardımcı olacaktır.


Belki biraz henüz erken ama kavramsal olguları, tanımlamaları ve tasarıma dair erken bilgileri öğrenmek isteyenlere de mimarlar nasıl tasarlar? sorusunun yanıtları beyninizde birşeyleri tetikleyebilir. Ayrıca daha teknik ve bürokrasiye ilk adım bilgileri içeren ruhsat projesi nasıl çizilir? sorusu da bu noktada merak edilenler arasındadır.


Kendi ofisini açmak ve mimari danışmanlık firmaları hakkında bilgi edinmek tüm bunlardan sonraki şeydir. Konsept geliştirme, konusunda meraklıysanız mimari tasarımda konsept konusu da ilginizi çekecektir.


Mimari görselleştirme kavramı ve piyasa pratiğine yönelik uygulamalar da bilmeniz gerekenler arasındadır.


Pek çok yerde bulabileceğiniz benzer yazılardan artık sıkıldıysanız mimarlıkta fikir kavramı ve mimaride düşüncenin gücü konuları tam size göre diyebilirim. İlham almak, iyi mimari tanımı da benzer paralellikte bilgi heybenizi doldurmada yardımcı olacaktır.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer