Mimarlıkta çizim yeteneği önemli midir?

Mimar olmak istiyorum ama çizim yeteneğim yok. Mimarlar çizim yeteneğine sahip midir? Mimarlık okumak için çizim yeteneğine ihtiyaç var mı? Bu kaydı dolu soruları Ahşumimarlık rumuzuyla bir takipçim sormuş. Mimarlıkta çizim yeteneğine yönelik belki onlarca yazı yazdım ama mimarın günlüğü‘nde de bu soruya yanıt vererek en güncel bilgilerimi paylaşmak istedim.

Bana da yanıtlamak düşer diye düşündüm ve mimarlıkta çizim yeteneği konusunu ele alan bu keyifli yazıyı hazırladım.

Mimarlık çizim yaparak gerçekleştirilen bir meslek olsa da herşey çizimde başlayıp çizimde bitmez. Çizim yapmak için bilmeniz gereken herşey zaten fazlasıyla 4 yıllık eğitim süresince size öğretilecek.

Mimari projelerinizi çizerken , eskizler yaparken ellerinize çıkan kalem lekesi yıllar sonra bile hiç unutamayacağınız bir anı defterinde hatırlanmayı bekleyecek. Evet biraz duygusal oldu belki ama T cetvelini masaya koyup A2, A0 paftaya çizim masası üzerinde elinizi koyarak beyninizdekileri kağıda dökmek tarifi imkansız bir duygu.

Bu duyguyu öğrencilik yıllarınızın sonunda bile özleyeceksiniz. Elle çizim yapmak zorunda kalmanız gereken tek durum eskiz sınavlarıdır. Geri kalan tüm mimarlık eğitiminizi neredeyse bilgisayar üzerinden gerçekleştireceksiniz.

Eskiz kokan kağıtlara kahve dökülürse ne olur?

Hiç birşey olmaz. Bugün kafanızı kaldırıp yeni yapılan ruhsuz cam iskelet yığını binalara baktığınızda bu ruhun kaybolmasından başka bir sebep göremezsiniz. Eskiz kokan kağıtlara kahve dökülmesi ilk okuduğunuzda tabiki normal olarak anlamlandıramayacağınız bir başlık. Ama işin içerisine biraz girdiğinizde eskiz ve kahve, kokmak deyimlerinin mimarlara has deyimler olduğunu hemen anlayacaksınız.

Çizim yeteneğim yok ama mimar olmak istiyorum diyen arkadaşımız bu satırları okurken ne düşünür bilemeyeceğim ama olay çizim yapabilmekte değil değerli dostlar.. Çizim yaparken hissedebilmek, hayalindeki şeyi kağıda en azından yarısını dökebilmek bile büyük bir yetenek gerektirir.

Eskiz kokan kağıtlara öykünen bu kısma bir nokta koyarak meslek hayatınızdaki çizimlerde de büyük orana el çizimlerine ihtiyaç duymayacağınızı artık üzülerek belirtmek isterim.

[ilgili_yazi id=’584′]

Mimarlıkta çizim yeteneği ne zaman gerekir?

mimarlikta-cizim-yetenegi-gerekiyor-mu

Mimarlıkta çizim yeteneğinin önemi hakkında konuşmak bana göre en boş konular arasında. İşini çizim yaparak sürdüren bir meslek grubu düşünün ve çizim yeteneği yok.. Bu tabi ki çok mantıklı görünmüyor öyle değil mi dostlar..

Mimarlıkta çizim yetenği sonradan kazanılacak bir özellik olmasıyla da yüreklere su serpse de anadan doğma çizim yeteneğiyle yaşayan arkadaşlarımı ben bile kıskanırdım. Adam A4 kağıdına iki dakikada karşısındaki ayasofyayı çevresiyle beraber nasıl eğlenerek çizerdi bilemezsiniz.

Ben ise daha çok işin teorik boyutlarında iyiydim. Otur şuraya bir bina çiz deseniz adam akıllı çizemeyebilirim ama neresinde ne olması gerek, temel mimari tasarım öğelerinin ifadesi gibi konularda elime su döktürmem.

[adinserter block=”1″]

Mimarlık için çizim yeteneği mükemmel olmayı gerektirmez!

Size bakın ne anlatacağım. Birgün mimarlık fakültesi 1. sınıftayken teknik resim dersinde pergel ile sadece basit bir daire çizecektim. O kadar emek sarfetmeme rağmen arkamdan bana bakan Ümit Sirel Hocamın (: ”ben elimle göz kararı çizsem senden iyi çizerim..” dediğini gün gibi hatırlıyorum.. Bugün ise sadece güzel bir anı olarak güleceğim bir hikaye..

O gün pergel kullanarak bike mükemmel daireyi çizemeyen adam bakın bugün kocaman binaları karmaşık daireleri nasıl da güzel çizebildiğini hissetmek gelişimin büyük bir göstergesi.

Bu basit hikayeden güzel ve büyük karmaşık çıkarımları artık siz yapın. Siz severek mimarlık okuduktan sonra gerisi çok kolay. Mimarlık sevmeden okunacak bölümler arasında kesinlikle değil. Zorla okumaya çalışanların daha ilk devrede pes edip başka bölümlere geçiş yaptıklarına şahit oluyordum. Bu konuya mimarlıkta çizim yeteneğinden daha fazla önem verim dostlar.

Mimar olmak istiyorsanız gerçekten bunu yapmak ve bu mesleği yapmak istiyorsanız önünüzde ne yeteneğiniz, ne de mezun olduğunuz okulun bir anlamı kalacaktır.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer