Blog featured

2022 Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması Mansiyon Ödülü2 min read

Reading Time: 2 minutes Bu yıl 9.su düzenlenen yarışmaya ben de katıldım. Çok kıymetli bir değerlendirme kurulunun yer aldığı bu yarışmaya Mimarlık ve Dijital adlı makaleyle katılarak ilk 5 içerisinde yer aldım.

Haz 7, 2022 2 min

2022 Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması Mansiyon Ödülü2 min read

Reading Time: 2 minutes

1927 Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması, “Praksis ve Piksel Arasında: Dijital Ortamda Mimarlık Karşılaşmaları” üst çerçevesinde mimarlık, iç mimarlık, şehir planlama ve benzer disiplinlerden tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık şekilde gerçekleştirildi.

Bu yıl 9.su düzenlenen yarışmaya ben de katıldım. Çok kıymetli bir değerlendirme kurulunun yer aldığı bu yarışmaya Mimarlık ve Dijital adlı makaleyle katılarak ilk 5 içerisinde yer aldım.

Pandemi Nedeniyle Bu yıl Online Gerçekleşen Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Yarışması Ödül Töreni’nden

Mimarlıkta yarışmalar çok önemli. Başlı başına bir kültür. Üretimlerin yarıştırılması, yeni fikirlerin keşfine olanak sağlaması yönüyle ve bilimsel araştırmaların, düşüncenin geliştirilmesine olanak sağlamasıyla en önemlisi de özellikle içerisinde yaşadığımız dönemlerde en fazla ihtiyaç duyduğumuz çok sesliliğe olanak sağlaması, katılımcılığı teşvik etmesi ve en iyiye ulaşabilmek için kişilerden isimlerden menşei’lerden arınık bilimsel düşünceyi önceleyen yaklaşımı ön plana çıkarması yönüyle de takdire şâyan bir olay.

Yarışmadan elde edeceğim dereceden çok bir yarışma kültürüne dahil olmak ve yarışmaların önemine yönelik biraz önce söylediklerimi desteklemek için katılma kararı verdim. Büyük bir beklentiye sahip olmadan bu işe kalkışmam, bu işe saygı duymadığım anlamına gelmiyor tabi. Metni kendi içerisinde bütünlüğü olan ama kendi imzamı da taşıyacak kişisel tercihlerle şekillendirmeye çalıştım.

Metinde son dönemlerde okuduğum mimarlık felsefesi kitaplarının, kuramların ve popüler mimarların söylemlerinin etkileri ister istemez kendine yer buldu. Buna biraz da lise yıllarımdan beri severek kendimce üretimde bulunduğum edebi dil de eşlik etti. Elbette uzun sayılabilecek bir süredir mimarlık alanında online içerik üretimi tecrübesi de faydalı olmuştur.

Hülasa iyi bir deneyimdi. Yarışmayı düzenleyen, katılım sağlayan, derece elde eden herkesi böylesine güzel bir etkinlikte yer aldıkları için kutluyorum. Mimarlık ortamının benzer etkinliklere sahne olmasını umuyorum.

Bir Cevap Yazın