Hakkımda

murat-ercelebi-kimdir

12 Mart Gaziantep doğumluyum. İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 2011 yılında mezun olduktan sonra G.Antep’te, İstanbul’da önemli firmalarda ve kendi mimarlık ofisimde ağırlıklı olarak konut projeleri’nde yer aldım. Proje tasarımı & yönetimi alanında çalışmalar, araştırmalar ve danışmanlık yaptım / yapmaktayım.

Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli dijital mimarlık yayınlarını hayata geçirdim, katkılarda bulundum. Aylık ziyaretçi sayısı 150.000 , sayfa görüntüleme sayısı yarım milyonu bulan mimarlık siteleri ve Ulusal mimarlık yayınları için içerik ürettim. İç Mekan Tasarımı Üzerine Notlar adlı 80 sayfa bandrolsüz bir kitabım var. Haftalık yerel bir gazetede 3 seneye yakın gündeme dair konular hakkında köşe yazarlığı yaptım. Mimarlar Odası’nın çıkardığı dergilerde makaleler yazdım. Özetle yazmayı da çizmek kadar seviyorum.

Toplamda kayda değer 1500’in üzerinde haber, makale ve yazım bulunmaktadır. Mimarın günlüğü adını verdiğim bu mimari blog sayfamda vakit buldukça sizler için faydalı içerikler paylaşıyorum.

Mimarın Günlüğü hakkında..

muratercelebi_logo

Mimarlık dikeyinde meslek pratiğine yönelik içerikler, faydalı ve teknik anlatımlar paylaşılan bir kişisel blog.

Pek çok mimari blog‘un aksine yalın, sade ve içerik odaklı bir tasarımla neredeyse hiç görsel olmadan yayın yapan mimarın günlüğü, minimalist bir anlayış benimsemiştir.

Öte yandan içerikler konusunda da ana akım medya’dan bir hayli uzakta, ama ele aldığı konuları derinlemesine işleyen bir üslupla paylaşım söz konusu.

Mimarın günlüğü’nde yer alan yazı kategorileri;

  • Proje yönetimi; mimar – işveren , mimar – idare , mimar – mimar ilişkileri ve proje geliştirme süreçlerine yönelik verimlilik ipuçları ile bürokrasi de dahil daha çok profesyoneller için faydalı şeyler ..
  • Teknik konular; bazı teknik hesaplamalar, çizim ipuçları, proje tasarım – çizim ve görselleştirme ile sunum anlamında yazılar ..
  • Tasarım analizlerimimarlık başta olmak üzere, teknoloji ve tasarımı buluşturan üretimler, mekan ya da ürün kritikleri, analizleri, incelemeleri ..
  • Mimari eleştiriler; daha çok gurme tadında çok yalın olmayan ve teknik ifadeler de içerebilen tasarımı – tasarımcıyı derinlemesine ya da sadece bir yönüyle ve alıcı gözle değerlendiren yazıları içermekte..

Herkesin içinde, doğru olana eğri bakan bir göz vardır.. Mimar Sinan

Hayat sadece mimarlıktan ibaret olmadığı için #Konudışı içerikler başlığıyla yukarıdakiler haricinde kalanlar;

  • Web dünyası; blog ipuçları, internet ve sosyal medya kullanımı , nasıl yapılır anlatımları, mobil uygulamalar yani daha çok dijital trendler üzerine yazılar ..
  • Gezi notlarım; web dünyasının aksine sanal olmayan, gerçek mekanlar ve yaşam alanları hakkında incelemeler, değerlendirmeler ..
  • Öneriyorum; çoğunluğunu bizzat kullandığım, deneyimlediğim şeylerin oluşturduğu öneri ve yorum yazıları ..

Mimarın günlüğü uygulamasını mobil cihazınıza indirerek yeni yazıları daha kolay takip edebilirsiniz;

play-store-download

Son olarak içerik ve yayın anlaşımla ilgili bazı noktaları da paylaşmakta yarar var;

  •  Faydalı ve özgün içerikler üretmeye çalışıyorum. Türkçe’yi düzgün kullanmaya, dil bilgisi ve yalın bir anlatıma özen gösteriyorum. Mimarlık dikeyinde özellikli Türkçe içerikler ile kamu nezdinde sektörel bilincin artmasına katkı sağlamaya çalışıyorum. Site dışı bağlantılar konusunda mutlaka gerekmedikçe otoritesi yüksek olmayan sitelere aktif link vermemeye çalışıyorum. Yorumlarınızı küfür, argo, hakaret, reklam vs.. içermediği müddetçe onaylıyorum.
  •  Bu sitede yer alan içerikler ağırlıklı olarak kişisel görüşlerimden oluşmaktadır. Bilgi veren içerikler için ise konunun güncelliğini yitirmiş, silinmiş, eksik ya da hatalı olabileceğini unutmayın. Telif vb. içerdiğini düşündüğünüz içerikler için iletişim sayfasından yazabilirsiniz. İçerikleri kaynak göstererek ve aktif link vererek, nazik bir mail yoluyla beni de bilgilendirerek kullanabilirsiniz.
  •  Son olarak yeni yazılardan ve yorumlardan haberdar olmanız için içeriklerin altında e-posta aboneliği formundan, yorum kutucuğundan paylaştığınız bilgiler ile diğer şekillerde ulaşabileceğim tüm kişisel bilgilerinizin gizliliğine saygı duyuyorum.