Bazı yapılar vardır ki, sadece bulundukları coğrafya itibariyle değil, tüm insanlık için kültürel miras değeri taşır. İşte Notre-Dame Kilisesi’de bu anlamda son bir kaç gündür kül olup giden miras parçacıklarından hafızalarımıza yer edinmeyi başarmıştır.

İşin siyasi zırvalıkları ya da ‘‘bizde de şurası yanmıştı, aynısı bizde olsa kimsenin gıkı çıkmazdı” filancılar var.. Onları anlamak gerçekten çok güç..

Yapıların restore edilmesi, korunması ,yenilenmesi ya da farklı bir fonksiyona büründürülmesi işlemi mimarlık alanı içerisinde kalsa da o tayfadan değilim. O apayrı bir uzmanlık alanı doğrusu.

Her işi ehline bırakma taraftarıyım. Yorumum konuya dair üzüntülerimi paylaşmaktan öteye gitmeyecektir. Bilmediğim konularda twitter’daki çok bilen tayfa gibi atıp tutmayı sevmiyorum.

Lazer teknolojisi ile mevcut yapıyı tarayarak dijital ortama aktarıp belki sanal gerçeklik ile eksik kalan kısımların yeniden inşa edilmesi (edilmiş gibi gösterilmesi) mümkün olabilseydi sıfırdan bir daha inşa etmek olayına gerek kalmadan modellenebilirdi. Ama bu ne derece doğru bilemiyorum.

Bir de sosyal medya’da yangına müdahale şeklinin tartışıldığına şahit oldum ki gerçekten pes dedim. Herkesin her konu hakkında bir söyleyecek lafı olması üzücü olduğu kadar komik olabiliyor..

Komik olmayan ve benzer konulara değinen paylaşımlarda görmek mümkün..

Aşağıdaki tweet bölge insanının itfaiyecileri büyük bir heyecanla gördükleri andan..