Otopark yönetmeliği‘nin ilginç bir öyküsü var. Son 1 yılda tam 3 defa süre uzatımına gidilen yeni otopark yönetmeliği bildiğiniz üzere 1 Haziran 2019’da yürürlüğe girecek. Peki Otopark Yönetmeliği neden 1 Haziran 2019 tarihine uzatıldı? Yeni Otopark yönetmeliği ne zaman yürürlüğe girecek?

  • 1 Haziran’da yürürlüğe girmişti
  • 1 Aralık 2019’a uzatıldı
  • Sonra yürürlüğe girme tarihi 15 Eylül olarak değiştirildi
  • Şimdi ise 1 Haziran 2019 tarihine kadar eski otopark yönetmelikleri kullanılabilecek.

Bu değişikliklerin kim tarafından nasıl ne ne şekilde planlandığını anlamak gerçekten güç. Yönetmelikleri hazırlayan meslektaşlarımızın piyasa koşulları ve sektörel beklentilerin de göz önünde bulundurularak girişimlerde bulunması, toplumun beklentilerinin göz önüne alınması son derece önemli. [ilgili_yazi id=’1123′] [adinserter block=”1″]

Otopark yönetmeliği neden ertelendi?

Başlı başına tek değişken olmamakla birlikte otopark yönetmeliği’nin sektörü etkileyebilecek güçte olduğunu söylemek özellikle büyük şehirlerde mümkün.

Malumunuz arz- talep dengesi sağlanmaya çalışılıp konut balonu yaratılmaması adına yeni inşaatların geliştirilmesi noktasında otopark harçları ödenmesi konusu sektörün geleceği için oldukça önemli.

otopark-yonetmeligi-neden-uzatildi

Yani arsa maliyetleri göz önüne alındığında otopark ihtiyacını parselinde karşılayamayan parsellerin ihtiyaç duyulan her park yeri için Büyükşehir Belediyelerine harç ödemesi gerekliliğinden yeni yatırımcılar korkar, eski yatırımcılar ise yeni işe başlamaktan çekinir hale gelmiştir.

Sektördeki dengeleri yeniden sağlamak adına bu yönetmelik değişikliği’ne gidildiğini ön görsem de olayın asıl nedeninin; ”Büyükşehir Belediyelerinin ödenen harçlar karşılığında parsel sahiplerine otopark yeri gösteremiyor olması” olduğunu düşünüyorum.

Yani kolay değil.. 30 gün içerisinde adama nereden yer vereceksin de otopark için kullanacak? İlçe belediyeleri bu yer tahsisleri, kamulaştırmalar hakkında Büyükşehir Belediye meclislerinde ne der? Filan..

Yani uzun lafın kısası yeni otopark yönetmeliği 1 Haziran tarihinde de yürürlüğe biraz zor girecek gibi görünüyor.

Otopark yönetmeliği’nin ertelenmesi hakkında sizin fikirleriniz neler? Biraz beyin fırtınası yapalım yorum bölümünden siz de düşüncelerinizi paylaşın, yazışalım 🙂