Herşey bir çizgiyle başlar. Line komutu ile CAD dosyasında daha önce tasarladığınız bir taslak üzerinden yola çıkabilirsiniz. Peki ama nasıl? İşte bu yazıda çizim konusunda kendini geliştirmek isteyenlere güzel tavsiyelerde bulanacağım.

Mimarlık eğitimi almak size karşı konulmaz bir tasarım yeteneği kazandırmaz. En azından her zaman kazandırmaz. Aldığınız eğitimle kendinizi geliştirmenize ve yeteneklerinizi nasıl daha iyi kullanabileceğinize yönelik güzel adımlar atmanıza olanak tanır.

Mimar olmak bir çok genç öğrenci arkadaşımızın en büyük hayali. Bu hayaline kavuşmak için her gün saatlerce ders çalışıp türlü sınavlara girmek zorunda insanlar. Kaldı ki işsizlik sorunu bu meslekte de ne yazıkki kanayan yaralardan biri.

Mimarlar işsiz kalır mı? Tabiki de kendini geliştirmesine ve aktiflik durumuna göre iş bulma şansı artacaktır ama genel anlamda iş bulması en azından iyi bir iş bulması pek kolay olmayan meslek gruplarından biridir. Belki de ilk sıradaki meslektir mimarlık.

Herşey mezun olduktan sonra başlıyor aslında. Çizim programlarını bir yazılımcı gibi bilmek de yeterli olmuyor çoğu zaman. Bu bilginizi yönetmeliklerle pekiştirmek gerekiyor. Yani çıkma yaptınız diyelim, çıkma nedir, neden yapılır nasıl yapılır kaç metre yapılır vs sorulara yanıtlar bulamıyorsanız isterseniz cevizlibağ’daki (istanbul) bina gibi heryeri çıkma yaparak çizin.. Bir anlamı olmaz yani doğru olmadıktan sonra.

İşte bu bağlamda sizlerle kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi sizlerle paylaşmaya özen gösteriyorum bu blogta vakit buldukça. Bu yazı da işin bir parçası.

Teknik resim öğrenin

Kesit nasıl çizilir? Plan çizimleri nasıl yapılır? Veya projelerdeki kısaltmalar ile özel işaretlerin anlamları nelerdir? Bu gibi sorular çizim yeteneğinizi ölçümlemenizde en büyük etmen. Teknik resim kuralları biraz çalışarak bir kaç ayda pekiştirebileceğiniz bilgiler bütününden oluşmaktadır.

Öğrenciler mimarlık eğitiminde ilk yıllarda bu eğitimle adım atarlar mimarlığa. Bazı hesaplamalar ve diğer ileri düzey teknik resim kaidelerine esasında meslek hayatınızda pek uymasanız da olur. Örneğin piyasada bir çok mimarlık ofisi iç sıva, dış sıva, layer mantığı ve hatta kalem kalınlıklarına bile dikkat etmiyor koskoca projeleri hazırlarken.

Bunun sebebi mimarlıkta teknik resim kuralları’na hakim olmamaları veya konuyu bilmemeleri değil işgüzarlığa kaçarak daha hızlı iş bitirip yeni işler alabilmek.

Siz böyle yapmayın. Daha yavaş , daha sakin ve emin adımlarla ilerleyin mimarlık kariyerinizde.

CAD öğrenmeye başlayın

Öncelikle CAD çizimleri konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. El çizimleri artık yerini dijital çizimlere bıraktı. Hemen hemen hiçbir mimar eskiz yaparak bir işe başlamıyor. Kağıt mı? O da ne ki? Mimarlık firmaları dijitalden dijitale sunumlarını yapıp süreç yönetimini ilerletiyor. Örneğin Pendik Belediyesi Dijital Belediyecilik bağlamında ruhsat projelerini çıktı olarak değil doğrudan doğruya CAD çizimleri üzerinden kabul ediyor onaylıyor ve inceliyor.

Tapu Müdürlüklerinin büyük bir kısmı da benzer şekilde CAD çizimlerini en azından PDF formatında kabul ediyor kat irtifakı projelerini arşivlemek için.

CAD öğrenmek şuan çağımızın olmazsa olmazıdır. CAD diyorum çünkü CAD başlı başına bir yazılım dili bir programdır. Yani ilk ofis açtığım sıralar cebimde param yeterli olmadığından AUTOCAD almaya gücümüz yetmemişti. BricsCAD satın almıştık yarı fiyatına. arayüz olarak neredeyse birebir aynı ve bir çok kısayol komutu autocad’tekine benzer şekilde çalışabiliyordu.

Gstar CAD gibi zirilyon tane çizim programı ve bunların ücretsiz versiyonları da var. İlla crackli kaçak korsan yazılım kullanmak zorunda değilsiniz yani.

Haydi toparlayalım arkadaşlar..

Diyorum ki kendinizi geliştirmek en büyük hedefiniz olsun. Herşeyi bildiğinizden hiçbir zaman emin olmayın. Bu yaşam sevinci gibidir. Yeni şeyler öğrendikçe özgüveniniz yerine gelecektir.

Mimarlık eğitiminiz, süreç yönetimleri ve mimari projeler hakkında merak ettiklerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Vakit bulduğum ilk fırsatta yanıtlamış veya en azından cevabı bilmiyorsam da yönlendirmiş olacağım.