Bir projeye başlarken herşeyin mükemmel ve mimaride sık kullandığımız bir deyimle iyi çalıştığını düşünerek uygulama – teknik çizim aşamasına geçeriz. Projeler herşeyiyle mükemmel olmasa da öyleymiş gibi işe koyuluruz. Aslında pek çok mimarın bir meslek sırrı olarak bu adımı kabul ettiğini bilmekte yarar var. Yani her mimar projesinin çalışmayan kısımlarını, uygulamada sıkıntı olabilecek yerlerini ya da idarede onaylanmayacak yerlerini az çok tahmin eder veya önceden bilir.

Peki iyi güzel de neden bu kadar yanlışı bildiği halde projeye anlık müdahale etmez? Etmez, çünkü işveren öyle istemiştir. Ya da böylesi işine geliyordur.

Biraz açık konuşmak gerekirse bu bile bile lades deme durumundan daha farklı bir olay değildir. Pek çok ünlü mimar bile bu farkında olmadan farkındalık duygusunu profesyonel yaşantısında deneyimlemiştir. Bazıları bu yola başvurmasa da bile bile bazı şeyleri ısrarla hatalı yapma lüksü esasında işverene kabul ettirememe korkusundan kaynaklanır.

Eğer bu çalışmayan plan çözümünü ısrarla şöyle yapması gerektiğini esasında doğru yolun bu olduğunu açıklarsam iş elimden bir anda gider korkusu.. Ahh bu korku yok mu 🙂

Tadilat Projeleri nedir? Neden hazırlanır?

tadilat projeleri hakkında

Tadilat projelerinin neden hazırlandığını aslında yukarıdaki 4 paragrafta özetledim. Yani pek çok projemin ilerleyen süreçte tadilat alacağını hesaba katmışımdır.

Bir anlamda pazarlama stratejisi de denilebilir. Eninde sonunda süreç ilerledikçe projenin aslında olması gereken haline çevrilmesi talebi işverenden geldiğinde sıkıntı yok. Aksi söz konusu olduğunda ise büyük sıkıntı. Sonra laf edilmiyor değil yani 🙂

Haliyle bu şekilde mevcut ruhsatlı projeye tadilat ruhsatı yazılması için ruhsat alınan tarihteki yönetmeliklere göre hazırlanan proje üzerinden tadilat yapılır.

Tadilat projeleri için iskan?

Tadilat ruhsatı için de ayrıca iskan düzenlenir. Yani tadilat eğer inşaat ruhsatı süresi içerisindeyse bu defa tadilat projesi için yapı kullanma izin belgesi alınır. İnşaatın mevcut seviyesi ne olursa olsun tadilat projesi hazırlanabilir.

Tadilat projeleriyle birlikte toplam inşaat alanı, net ve brüt alanlar, bağımsız bölüm alanları veya ortak alanlarda bir artış, azalma söz konusu olduğunda tüm maliklerden muvaffakatname alınması gerekmektedir. Bu muvaffakatname belgesi “tamam, benim rızam bu tadilata da var arkadaş!” demekten başka bir şey değildir.

Tadilat projeleriyle birlikte alan artışı veya azalması da söz konusu olabilir. Bu durumda tadilat projeleri için ödenmesi gereken harç ve ücretler de bu nispette artar veya azalır.

Yazımı bir anonim mimar atasözüyle sonlandırıyorum; “Bir tadilat bin projeden zordur!”