Bina oturumu hesabı yapılırken, taban alanı kat sayısı’na dahil olmayan alanları düşerek hesapladığımız inşaat alanıdır.

Toplam inşaat alanı veya brüt inşaat alanıyla karıştırılmamalıdır. TAKS parselin tamamına oturmayı engelleyen bir çeşit sınırlama birimidir.

Evet, sözlük, yönetmelik veya literatürdeki tanımlamalardan farklı bir giriş yaptığımın farkındayım.

Çünkü halen çok karıştırılan ve halen çok hata yapılan özellikle yeni mezun arkadaşlarımızın gözünü korkutan konuların başında gelir.

TAKS hesabı nasıl yapılır? TAKS’a dahil olmayan alanlar nelerdir?

İşte bu sorunun cevabı için çok sevdiğiniz (!) yönetmeliği karıştırmak gerekecek. Yönetmeliği mevzuat.gov.tr adresinden ücretsiz olarak edinebilirsiniz. TAKS hesabını da CTRL + F yapıp TAKS yazarak TAKS hesabının nasıl yapılacağını anlatan bölümde görebilirsiniz.

Burada taks hesabı nasıl yapılır diye anlatılmaz. Anlatılan şey taban oturumuna dahil olmayanlar listesidir. Dahil olanları zaten yazmaz yönetmelik. Yönetmelikler yapılamayacak şeyleri yazar. Yapılabilecek şeylerden ise sadece kısıtlamaları bahseder.

Genel anlamda teknik zorunluluğu olan mekan – mahaller – boşluklar – şaftlar TAKS hesabına dahil edilmez. Örneğin yangın merdiveni, güvenlik holü, asansör boşlukları, hava bacaları ve diğer tesisat şaftları taks hesabına konu edilmez.

En çok karıştırılan taks konuları

Normal merdivenler taksa dahildir. Zemin katta yapılacak sığınak vs taksa dahildir.

TAKS hesabı konusuyla ilgili kendinizi geliştirmek için ilkokul veya lise ya da üniversite hazırlık döneminde üniversite de dahil ne yazıkki soru kitapçıkları, testler vs bulunmamaktadır.

Bu ve benzer konularda kendinizi geliştirmeniz çok fazla alıştırma yapmaktan, bolca etüt yapmaktan geçer. Hata yapa yapa öğrenilir bu mevzular. Bir yerde yazı okuyarak, video filan izleyerek olmaz. Tabi benim UDEMY’DEKİ MİMARİ PROJELER NASIL TASARLANIR? adlı eğitimimden bahsetmiyorum. Orası bi istisna 🙂

Evet sevgili dostlar, taks hesabı nasıl yapılır konusuna dair en hızlı kısa ve pratik şeyleri bir kısım ufak reklam ve öneriyle birlikte tamamlamış bulunuyorum.

Sorularınız için mimarlar.online’da yeni bir konu başlatabilirsiniz. Veya hemen aşağıdan yorum yaparak benimle merak ettiklerinizi paylaşabilirsiniz.