Tanıtım yazıları nasıl olmalı? Nasıl olmamalı?

Tanıtım yazıları bir blogun ya da websitesinin ayakta durabilmesi, sahibine / sahiplerine motivasyon sağlaması ve masraflar çıktıktan sonra biraz keyfini sürmeye olanak sağlaması adına oldukça önemlidir. Hemen hemen her türlü websitesi ve blog farklı formatlarda tanıtım yazıları alıyor.

Bazı idealist webmasterlar bu konuda katı davranıp reklam / tanıtım yazısı gibi olaylara sıcak bakmasa da bu alanda geçimini sağlayan onlarca belki de yüzlerce blogger bulunuyor.

Bundan 15 20 sene önce bloggerlik youtuberlik hakkında geleceğin alternatif hatta bazı şanslı webmasterları da hesaba kattığımızda şanslı bir geçim kapısı olduğunu söylesek sanırım bizle alay ederlerdi. Oysa şimdi hiç de öyle değil. İnsanlar yazdıklarından para kazanıp daha iyi ve daha farklı içerikler üretmenin peşine düşmüş durumdalar.

[adinserter block=”1″]

[ilgili_yazi id=’376′]

Yazmak gerçekten çok keyifli ama uzun vadede sıkıcı, yorucu, masraflı ve monoton hale gelebiliyor. Bu blogger’in tavrı ve azimle içerik üretme aşkından başka bir çözüm yoluyla ne yazıkki çözülebilecek bir durum değil.

Bu yazıyı tanıtım yazısı almak ve tanıtım yazısı hazırlamak / hazırlatmak isteyenlere özel olarak hazırladım.

Tanıtım yazıları nasıl olmalı?

  • Sıkıcı salt reklam cümleleri, düz kelimeler, paragraflardan oluşmayan bir sunum şekli kesinlikle olmamalıdır.
  • Arama sonuçlarına ve ilgili siteye fayda sağlayabilmesi için en fazla 3 adet link çıkışı olmalıdır. Farklı kelimelerden, mümkün ise site adına da ”dofollow” olacak şekilde bağlantılar tanımlanmalıdır.
  • Mutlaka görsel yer almalıdır.
  • Tanıtım yazısı yayımlanacak sitenin içeriği, üslubu ve kitlesinin merak edebileceği türden içerik teması – başlığı – görseli olması oldukça önemlidir.
  • Tanıtım yazısı ben burdayım , ben bir advetoryal çalışmayım diye bas bas bağırmayacak. Native yani doğal olacak.
  • Maddelerden, liste içerik şeklinde ya da bol görselli olmalı.
  • En az 300 kelime olmalı. Ve bir anlam ifade etmeli.
  • Yazıyı hazırlarken söz konusu ürünü / siteyi iyi tanımalı, ondan sonra yazmaya başlanmalıdır.
  • Yapılan yorumları takip etmeli, onlara yanıt verebilmelidir.

Tanıtım yazıları illegal, yasadışı ve bahis sitelerinden olmamalı. Bu sitenize ve adsense kullanıyorsanız size son derece zararlıdır.

Mimar webmaster olarak bu alanda son bir kaç yılda çok fazla şey öğrendiğimi sizlerle paylaşmamı da bildiklerimi paylaşmak adına yararlı görüyorum. Severek isteyerek ve tamamen fayda odaklı içerikleri mimarın günlüğü’nde sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşabilirsiniz. Her zaman dediğim gibi paylaşmak güzeldir. Yorumlarınız burada çok değerlidir. Sevgiler..

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer