Bir forum sitesini hayata geçirmek için güzel bir domain ile yeterli bir hosting dışında sanırım bir ekip, bir de doğru forum yazılımını seçmek gerekiyor. Ancak dün keşfettiğim Spectrum.Chat sitesi bu süreci kolaylaştırmakla kalmıyor tamamen ücretsiz hale getiriyor. Tabi markalaşma hedefiniz yok ise alışılageldik bir sosyal medya hesabı oluşturur gibi topluluk – tartışma platformu oluşturma fikri mantıklı geliyorsa..

Mimarlık forumunu kurmak için bir çok forum yazılımını inceledim. Benim için tercih sebebi kendime ait bir alanadı, uygun yollu yeterli bir hosting ile ufak tefek geliştirmeler yapabileceğim, yönetim araçlarına yabancı olmadığım bir yazılım olduğundan WordPress tarafından geliştirilen Bbpress yazılımı olmuştu.

Tabi skin ve yetenek anlamında minimal özelliklerin dışında bazı gereksinimlere ihtiyaç duyduğumdan özel bir tema satın alarak bu temada da bazı profesyonel / ücretli düzenlemeler yaptırdım. Ve son olarak API ile site bağlantısı yaptırarak mobil uygulama için de bir geliştirici tutarak kodlamaya başlattım.

Forumlar topluluğu oluşturma topluluğu

Evet, biraz saçma gelebilir ama tam tanımı bu.. Çünkü tek bir hesapla bu platforma üye olarak birden fazla topluluğa katılabiliyorsunuz veya kendi topluluklarınızı oluşturabiliyorsunuz. Herşeyin tamamen ücretsiz olduğunu da belirterek devam edeyim..

 

Yukarıda ekran görüntüsünü paylaştığım arayüz oldukça basit ve sezgisel özelliklerde. Bahsetmeler, beğenmeler, yanıtlamalar ve twitter benzeri gündem tahtası gibi kendine has özellikler dışında ilave özellikleriyle birlikte geliyor.

Son olarak kendi topluluğunuzu oluşturmak için Githup hesabına sahip olmanız gerektiğini de belirtmekte yarar var.

Hazır forum yazılımlarından bahsetmişken keşfettiğim ve kullandığım / kullanmadığım bazı farklı forum yazılımlarından da söz ederek yazımı sonlandırayım.

WordPress veya diğer sistemler birlikte düşünülerek oluşturulan başarılı bulduğum 13 forum scripti;

13) BbPress: Ücretli – ücretsiz bir çok ek özelliğe eklentilerle ulaşabileceğiniz wordpress kullananların kullanmakta zorlanmayacağı bir forum altyapısıdır. (Örn; Mimarlar.Online)

12) WpForo: WordPress için geliştirilen bu forum eklentisi, istemeniz halinde tüm siteyi bir foruma dönüştürebiliyor. Ancak ücretli eklentiler çok güzel, ücretsizlerle çok bişey yapamıyorsunuz. WpForo ile oluşturulmuş bir örnek site..

11) Asgaros Forum: WordPress tabanlı bir forum için kullanabileceğiniz kullanışlı bir eklenti. Bunu da kullandım. Kendi iç eklentileriyle özelleştirilebiliyor olsa da yönetici arayüzü hep karmaşık geldiğinden bir sıfır geride başlıyor diğer rakiplerine göre bence. Bkz: Asgaros eklentisi ile yapılan bir forum..

10) ForumEngine: Mimarlarforumu.com diye bir site açmış ve bu temayı satın almıştım. Bir kaç ay ilgilendikten sonra çeşitli nedenlerden dolayı R10’dan başka bir mimar arkadaşa devretmiştim. Güçlü özellikleri ve göze hitap eden hızlı paylaşım özelliklerine sahip olsa da geliştiricileri sanki çok büyük bir hevesle başlayıp projeden vazgeçmiş gibime geliyor. Ayrıca tek satın alma ile istediğiniz kadar websitesinde kullanabilme özelliği ile de tercih edebileceğiniz bir wordpress soru cevap paylaşma temasıdır.

9) QAEngine: Leaderboard sistemi, puan kazanma ve soru – cevap tabanlı güzel bir topluluk oluşturabileceğiniz özelliklere sahip olsa da görsel açıdan çok davetkar bulmuyorum. Tabi bu kişisel görüşümdür. Türkiye’de fazla tercih edilmeyen bir wordpress forum teması diyebilirim.

8) Discy: Mimarazzi.com adında bir anonim mimari paylaşımlar sitesi açmak için kullandığım wordpress temasıdır. Daha sonra farklı nedenlerden dolayı projeyi sonlandırmıştım. Kendi iç puan sistemi, kullanım kolaylığı ve wordpress’in güçlü altyapısını kullanması nedeniyle ayrıca görsel açıdan doyurucu güzelliğinin yanı sıra mobilde güzel görünen bir paylaşım sitesi oluşturabileceğiniz wordpress forum sitesi temasıdır.

7) AskMe: Güzel, estetik ve çok fazla özelleştirme seçeneğine sahip wordpress soru cevap temasıdır. Yine DWQA gibi kendi iç dahili puan sistemi, liderlik sıralaması ve hızlı paylaşım özelliğine sahip. En sevdiğim özelliği konu – soru paylaşma formu fazlasıyla özelleştirilebiliyor. Bu twitter veya facebook gibi üyelerin bir başlık yazmasına gerek kalmadan içerik – soru paylaşmasına olanak tanırken link yapısı da ona göre ilk bilmem kaç karakter olarak belirleniyor. Gerçekten başarılı ve kesinlikle öneriyorum.

6) Discourse: Çok sevebileceğim bir görünüme sahip değil. Açıkçası göze hitap eden bir görünüme sahip değil. Bu altyapıya sahip bir websitesi için burayı tıklayabilirsiniz. Açıkçası bunu tercih edeceğime flarum veya bbpress daha doğru bir karar olur. Ayrıca discourse resmi websitesini de scriptin yeteneklerini görebilmek için ziyaret edebilirsiniz.

5) DWQA: Mimarın günlüğü‘nde de severek kullandığım kendi iç eklentileriyle çok fazla özelleştirilebilen güzel bir soru – cevap scripti. Tek başına bu eklenti ve iç özel eklentileriyle güzel bir websitesi yapılabilir.

4) Xenforo: En gelişmiş forum yazılımı olduğunu biliyorum. Kullanımı hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasam da tema seçenekleri ve özelleştirilebilir özellikleriyle diğer rakiplerinden çok daha güçlü olduğunu düşünüyorum. (Xenforo için Türkçe özelleştirmeler eklentiler vs birden fazla paylaşım sitesi var. (Bunlardan biri)

3) phpBB: Ücretsiz forum yazılımlarından biri. Hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. (Hakkında daha fazla detay ve örnek forum için ziyaret edebilirsiniz; phpBBturkey.com)

2) MyBB: Ücretsiz olduğunu biliyorum. Kullanımı ve yönetici ara yüzü çok karmaşık değil. Ama eklentiler olmadan kendi başına bir hiç. Özelleştirmelere ihtiyaç duyuyor. (Örnek ve destek sitesi: mybbgroup)

1) Flarum: Flat, modern ve paylaşım araçlarının kolaylığı ile tasarım açısından kaliteli bir forum sitesi oluşturabileceğiniz özelliklere sahip. FlarumTR sitesini ziyaret ederek sriptin eksikleri, eklentileri ve hakkında açılan konuları inceleyebilirsiniz.

Siz hangi forum sistemini kullanıyorsunuz? Neden ?