İşte Udemy’deki eğitmenlik serüvenim [Çook zormuş..]

Udemy video paylaşma ve bu video eğitimler yıllardır duyduğum ama hiç kullanmadığım bir video eğitim portalıydıBlog ipuçları paylaştığım yazılarımı okuduysanız R10 ve Wmaracı gibi webmaster forumlarında üyeliklerim bulunuyor. Bu forumlarda paylaşılan ücretsiz Udemy kursları kupon kodları sayesinde Udemy’e üye olarak beleş baldan tatlıdır mantığıyla bu kursları süresiz olması nedeniyle edindim. Yani Udemy ile tanışıklığım bu forumlarda paylaşılan ücretsiz kurslardı.

Hoşuma giden ve yapabileceğim şeyleri hayata geçirme arzusuna sahip zaman zaman deli cesareti olan bir insanım. En kötü ne kaybederim deyip bir youtuber mikrofonu ve 50 TL alışveriş üzerine kargo bedava olduğundan 50 TL eşiğini geçmek için bir de yaka mikrofonu aldım hepsiburada dan 🙂

Siparişim 1 gün sonra işyerime geldi ve teslimat kağıdını imzaladım.

[ilgili_yazi id=’379′]

[adinserter block=”1″]

Udemy video paylaşma olayına nasıl karar verdim?

Hakkımda sayfasında okuyacağınız üzere yaklaşık 7 8 yıldır bloglar ve websiteleri ile ilgilenirim. Dijital uğraşılardan para kazansam da popüler olmayı değil , daha çok işin arka planında mutfağında yer alacak güzel işleri yaratmaya çalıştım bu zamana dek.

Ben de mesleğim ile alakalı bir Türkçe udemy kursu neden hazırlamayayım diye düşündüm. Demin dediğim gibi bir mikrofon alarak hemen işe koyuldum..

Ama şu kadarını söyleyeyim ki gerçekten tahmin ettiğimden çok çok zormuş video eğitim hazırlamak. Hele de teknik bir anlatım, materyal ve donelere ihtiyacınız oluyorsa..

Mikrofon yetmiyordu.. Bir de video montaj uygulaması indirdim. Camtasia adındaki bu video düzenleme programının sezgisel arayüzü ve youtube / google üzerinde onlarca nasıl yapılır? videosuna rastladığımdan bunu tercih etmem pek uzun sürmedi.

Udemy eğitim videolarım ne üzerine olacak?

Ancak sadece 1 dakikalık tanıtım videosu için ilk gün mikrofon kurulumu, programı anlama, ne söyleyeceğini belirleme vs.. ile birlikte toplamda 3 saatim gittiğini söylemeliyim.

Aslında şarkı söylerken fena bulmadığım sesimi, bir şeyler anlatırken dinlemek çok seksi gelmiyordu 🙂 .Ama kafaya bir kez koydum ve udemy ile kendi anlatımlarımdan oluşan bir eğitim videosu serisi hazırlayacaktım.

Bu yazıyı bu işe başlamamın ardından geçen 3. gün yazıyorum. Şuan sadece 45 dakikalık bir girizgah ders videoları tamamlandı.

Ben görünmüyorum.. Ekranda çizimler ve resimlerin üzerine sesim eşlik ediyor. Yani ekran kaydı videosu olacak eğitim videolarım.

Konu bildiğim ve uzmanlık alanım olduğundan çok fazla  ııııııııı…..  eee……  ımmmmmmm.. yapmasam da her kelimemin eşsiz ve benzersiz olduğunu da söyleyemem. 🙂

Çünkü gerçekten çoook zor bir olaymış. Hele kameranın karşısına geçip birşeyler anlatan 10 yaşında youtuber uşakların yaptığı şeyleri görünce onları bile tebrik ediyor artık her videolarına likeeeeeee ‘lar atıyorum 🙂

Bol gülücük işaretli ve bol samimi cümleli bu yazıma Udemy için eğitim videoları hazırlayacak kişilere bazı pratik tavsiyelerde bulunacağım şimdide…

Kamera ayarları nasıl olmalı?

 • Kamerayı göz hizanıza ayarlayın (Öğrencilere yukarıdan bakmak istemezsiniz!)
 • Mümkün olan en yüksek çözünürlükte çekim yapın (Udemy kalite standartları 720p veya üzeridir)
 • Saniyede 20-30 karelik kare hızı, gecikmeleri veya duraklamaları önler
 • Görüntünün titrememesi için kamerayı düz bir zemine yerleştirin
 • Öğrencilerin yüzünüzü görebilmesi için önünüze lamba koyun ve arka plandaki dağınıklığı düzenleyin
 • Akıllı telefonda video çekimini daima yatay olarak yapın ve telefon ekranındaki parlaklığı ayarlayın

Camtasia ayarları nasıl olmalı?

 • Dosya formatının MP4 olarak ayarlandığını doğrulayın
 • Boyutları 1920×1080 olarak ayarlayın ve Keep Aspect Ratio (En-boy oranını koru) (Windows) seçeneğini ya da Preserve Aspect Ratio (En-boy oranını koru) (Mac) seçeneğini işaretleyin
 • Bit Hızının/Veri Hızının 15.000 kbps / %70 kalitede olduğundan emin olun
 • İlk defa kayıt yapıyorsanız kolay yoldan gidin ve masaüstü ekranınızın tamamını kaydedin; ekranı büyütmek görüntünün bulanıklaşmasına neden olur

Yukarıdaki maddeler udemy test videosu için hazırlanmış verilerden oluşmakta. Bu güzel öneriler için Udemy Support ekibine teşekkür ederim. Sizlerin de işine yarayabileceğini düşünerek paylaştım.

Udemy ödemeleri nasıl alınıyor?

Udemy video paylaşma olayı sanıldığı kadar kolay değilmiş bunu kesinlikle anladım. Güzel bir ek gelir kapısı olabileceğini de öngörüyorum bu ayrı mesele ama vergilendirme ve ödeme alma olaylarıyla ilgili bazı tutarsızlıkları da sizlerle paylaşmakta yarar görüyorum.

Şöyle ki, udemy support sayfalarında yer alan vergilendirme bölümü açıklamalarında özetle diyor ki; ”udemy zaten sizin adınıza vergileri ödüyor..” bu nedenle vergi mükellefi olmanıza ve vergi ödemenize gerek kalmadan udemy sizin satışlarından aldığı (bazılarına göre fazla olan) %50 satış ortaklığı muhabbeti münasebiyle bu kesintilerin içerisinde devlete olan vergiyi de ödemiş oluyorsunuz.

Saçmalık şu ki; bu kazançlarınızı alabilmek için 2 seçeneğiniz bulunuyor;

 1. Paypal
 2. Payoneer

İlk seçenek bildiğiniz üzere Türkiye’de artık yasak ve kapandı. Dolayısıyla 2. seçenek sadece Türkiye’deki Udemy eğitmenleri için aktif ve tek seçenek olarak görünüyor.

Payoneer ödemelerinizi doğrudan banka hesabınıza ve hesap kartlarınıza alabileceğiniz (yine belirli bir kesintiyle) ödeme alma alt yapısı. Buraya kadar problem yok. İngilizcem çok iyi olmadığından takıldığım noktalarda chrome tarayIcımda can kurtaran vazifesi gören Bing Translate eklentisi, google translate eklentisi sayesinde pek çok adımı ve payoneer başvurusunu tamamladım hatta kabul edildi.

Lakin yaşadığım sıkıntı internette hemen hemen hiç adam akıllı anlatımı bulunmayan Udemy payoneer W8-BEN formu nasıl doldurulur? sorusuyla alakalıydı.. Ancak Türkçe ve yabancı kaynaklardan edindiğim bilgiler bu formun ABD vatandaşı olmayan kişilere ABD vergilerinden muaf olmalarını sağladığını anlayabildim. Udemy Support ekibinin nadide arkadaşlarına sorduğumda ise bir vergi danışmanından destek almam gerektiğini söylemeleri şaşırtıcı geldi. Arkadaş şimdi soruyorum.. Şirket olmayan, vergi mükellefi olmayan kişilerin udemy tarafında zaten devlete ödenen vergileri var ise bu adamlardan neden ekstradan TAX olayı filan doldurmalarını istiyorsunuz???

Ya da neden doğrudan ödemeleri Türkiye bankalarına alamıyoruz? Mesela hesap bakiyemizi gördüğümüz alanda banka hesabı tanımlama kısmı olsa da bu kısımdan kendi hesaplarımıza ödemeleri alabilsek hani diyorum???

Tabi hemen para kazandığım filan yok, çok büyük bir beklentim de yok şimdiden söyleyeyim ama bu kadar büyük bir yatırım ve kaliteli bir platformun bu sorunları Türk girişimciler tarafından kurulmuş olmasına karşın nasıl Türkiye tarafında çözümsüz ve zor bırakırlar anlayamıyorum..

Cevapsız sorularıma, merak ettiğim yorumlarınızla yanıt verebilirsiniz. Öte yandan eğitimi tamamladığımda mimarın günlüğü ve mimarlık.org’da fazlaca duyurmuş olacağım 🙂

Şimdilik bu kadar yeterli, udemy hakkında sizin fikirlerinizi de merak etmiyor değilim.. Neler düşünüyor sunuz?

4 comments On İşte Udemy’deki eğitmenlik serüvenim [Çook zormuş..]

 • Selamlar “Udemy payoneer W8-BEN formu nasıl doldurulur?” kısmını açıklarsanız sevinirim ne gibi işlemler gerçekleştirdiniz? Detaylı bir paylaşım yapabilir misiniz?

  • Merhaba, formu internette çeşitli forumlarda gezerek bulduğum örnek anlatımlardaki bilgilere göre doldurdum. Uzun süre oluyor (yaklaşık 4 5 ay kadar). Ancak UDEMY yeni güncellemeden sonra bu formu ücretsiz bir danışman atayarak size yardımcı oluyor.

 • Merhabalar, Udemy’e videonuzu yüklemişsiniz ve kayıtlı öğrencileriniz bulunmakta. Ben de bir eğitmen olarak video yüklemek istiyorum. Vergi vermem gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa bunu nasıl yapmalıyım? Kısaca cevaplarsanız çok memnun kalırım.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer