WordPress yazı kopya engelleme [eklentisiz]

WordPress yazı kopya engelleme olayı için bir kaç farklı alternatifiniz bulunuyor. Bu konuda müzdarip insanlardan naçizane webmasterlardan biri olduğum için üyesi olduğum webmaster forumlarında harika çözümler öğrendim. Bu çözümleri bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

WordPress yazı kopya engellemede birden fazla alternatifiniz bulunuyor. Eklenti kullanmayı çok fazla sevmiyorsanız (benim gibi) sadece kullanmak zorunda olduğunuz eklentiler ile yola devam etmek sizin için wordpress site hızlandırma yazımda da bahsettiğim üzere her zaman avantajdır.

Sitenin açılış hızı düşünüldüğünde eklenti kullanmak pek akılcı olmayacaktır ancak illa kod vs. uğraşmak istemiyorum diyorsanız basit ve hızlı bir çözüm olarak wordpress sağ tık engelleme eklentisi işinizi hızlıca 10 sn gibi kısa bir sürede halledecektir.

[adinserter block=”1″]

[ilgili_yazi id=’816′]

Eklenti kullanmadan wordpress içerik kopya engelleme nasıl yapılır?

Yazımın başında da paylaştığım üzere, wordpress sağ tık engelleme ve içerik kopya engelleme olayının basit çözümü olarak aşağıdaki kod blogunu wordpress admin panelinize giriş yaptıktan sonra sırayla; Görünüm > Düzenleyici > Function.PhP dosyasına tıklayın.

Ardından aşağıdaki kod blogunu bu dosyanın en altına yapıştırıp kaydet deyin. Önemli bir husus olarak Cache eklentilerinden birini kullanıyorsanız ön bellek temizle demeniz gerekiyor. Aksi halde bu olay sadece admin girişi yapan kişiye aktif olacaktır. HTML sıkıştırma olayını iptal etmeniz gerekebilir. Bu konuda dikkatli olunuz.

add_action(‘wp_head’, ‘sworks’);
function sworks(){
?>
    <script type=”text/javascript”>
    //<![CDATA[
    document.ondragstart = function() { return false;}
        function nocontext(e) {
           return false;
        }
        document.oncontextmenu = nocontext;
    //]]>
    </script>

<script type=”text/javascript”>
document.onkeydown = function(e) {
        if (e.ctrlKey && 
            (e.keyCode === 67 || 
             e.keyCode === 86 || 
             e.keyCode === 85 || 
             e.keyCode === 83 || 
             e.keyCode === 117)) {
            alert(‘Kopyalamanıza izin verilmiyor.’);
            return false;
        } else {
            return true;
        }
};
</script>

<?php
};

Yukarıdaki kodu ilgili yere yapıştırıp kaydet demeniz yeterli. Hepsi bu kadar. İçeriklerinizi korumak emek hırsızlarına nispet yapmak bu şekilde daha kolaydır. Ancak bilmelisiniz ki kopyalamak isteyen adam bakarak yine aynı yazıyı yazabilir. Şimdilik webmaster günlüğü notlarından bu kadar.. Kendinize iyi bakın.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer