Yapı güvenliğinde mimarın sorumlulukları..

Bir yapının inşasında her şeyin başlangıç noktası bir projedir. Bir proje ilk olarak mimarın elinden çıktığından, eş zamanlı diğer disiplinler ile olan organizasyonların yürütülmesi sorumluluğu yine mimara düşmektedir.

İşte o sorumluluklardan bazılarını (en temel ve basit yoldan) aşağıda görebilirsiniz;

  • Taşıyıcı sistem tasarımında İnşaat Mühendisleri ve saha mühendisleri ile koordineli bir süreç yaşamak
  • Yangın güvenliği ve projede bu konu ile alakalı gerekli tedbirlerin tesis edilmesi. (Yeterli çıkış, kaçış yolları kapıları , gerekiyorsa yangın merdiveni tesisi vs. vs..)
  • Dere kret kotu, zemin suyu seviyesi gibi faktörler noktasında temel türünü belirlerken Jeoloji – Jeofizik Mühendisleriyle koordinasyon içerisinde çalışmak.
  • Elektrik- Mekanik tesisatı için proje bazında gerekli koordinasyonu ve mekansal ihtiyaçları yapılacak hesapların neticesinde planlamak.
  • Yapının inşası sürecinde yaşanılabilecek çeşitli iş güvenliği hususlarında proje safhasında yeterli çalışma paylarını yerinde düşünmeye gerek kalmaksızın düşünmek.
  • Kot farkından kaynaklı tesviyelerde, arazi yaya ulaşımında, harfiyat – kazı olması halinde ya da diğer durumlarda gerekli olması halinde statik projesi – hesaplamalarının detaylarına girmeden mimari projede bunların belirtilmesi, gösterimi. (İstinat duvarı (“detayları statik projesinde verilmiştir” gibi)
  • Statik hesaplamaları ve projesine kolaylık sağlayacak kolonlama, bina en boy yükseklik vs gibi orantıları yapıyı kurgularken baştan iyi – koordineli çalışarak planlamak.

Bunlar ve bunlar gibi pek çok hususta yönetmeliklerde, ders kitaplarında ya da başka yerlerde bir bilgiye derli toplu anlatıma rastlamak pek mümkün olmadığından ilk bakışta aklıma gelenleri sizlerle paylaşmak istedim.

Dikkat ettiyseniz maddelerin büyük bölümü planlı – koordineli ve yüksek öngörüyü ön plana çıkarmakta. Zaten yapılıyor olması gereken şeylerden bahsetmek de işin tuhaf tarafı da neyse..

Eklemek istedikleriniz için (ki inanılmaz memnun olurum) aşağıdaki yorum kısmını ya da iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Bunlar ve daha fazlası gibi teknik – mesleki konularda içerikleri Udemy Mimari Projeler Nasıl Tasarlanır? eğitim setinde öğrenebilirsiniz. Merak ettikleriniz için bana her zaman yazabilirsiniz. Sevgiler..

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer