Yeni mezun mimarlar için iş bulma rehberi [30 tavsiye]

Yeni mezun mimarlara tavsiyeler içeren keyifli ve hayatın gerçeklerinden oluşan bir liste hazırladım.

Yeni mezun mimarlara; iş bulmak, kariyer basamaklarını tırmanmaları konusunda yardımcı olmak, mesleki deneyimlerini artırmak, kendini geliştirmek ve bu meslekten zevk alarak para kazanmak adına bazı güzel tavsiyelerimi paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle burada saydığım yeni mezun mimarlara için iş bulma rehberi maddelerinin hepsini uygulamasam da bir çoğunu bizzat kendi deneyimlerimle , gözlemlerimle perçinlediğimi ifade etmeliyim. Bu yazının aşağıdaki sorulara da yanıt verecek nitelikte olduğunu söylemeliyim;

 • Mimarlar nasıl iş bulur? 
 • Yeni mezun mimarlar nerelerde çalışır?
 • Mimar maaşları nasıl belirlenir?
 • Mimarlık çalışma saatleri nelerdir?

Mesleki anlamda kendini geliştirmek, yeni şeyleri keşfetmek, programları öğrenmek ve daha fazlasını bu yazımda bulabilirsiniz.

[ilgili_yazi id=’847′]

[ilgili_yazi id=’811′]

[adinserter block=”1″]

[ilgili_yazi id=’807′]

Yeni mezun mimarlar için iş bulma rehberi [30 madde];

Yeni mezun mimarlara tavsiyeler

 1. Başvurularınız esnasında size ilk dönüş yapan firmanın teklifini hemen kabul etmeyin. Görüşmeleriniz esnasında teklifi değerlendirmek için mutlaka süre isteyin. Bu sürenin 3 günü geçmemesine özen göstermeniz sizin için sağlıklı olacaktır.
 2. İş başvurularına giderken erkekler için Takım elbise, hafif kirli sakal veya sinekkaydı tıraş, bayanlar için hafif makyaj, uygun bir elbise en doğrusudur.
 3. CV’nizde kendinize ait olmayan proje görselleri, renderlar, proje isimleri vs. kesinlikle barındırmayın.
 4. Yazılı bir CV’nin dışında mutlaka kişisel çalışmalarınızı, katkıda bulunduğunuz projelerin görselleri ve şematik çizimlerinin olduğu PORTFOLYO dosyanızı mutlaka ama mutlaka götürmelisiniz.
 5. Görüşme esnasında patrona patronluğunu hissettirirken özgüven sahibi olduğunuzu, insiyatif alabileceğinizi hissettirmelisiniz.
 6. Bir mimar olduğunuzu ve yazdıklarınızı, CV , portfolyonuzu götürürken teknik çizimlerin de bu konuda hayati öneme sahip olduğunu unutmayın.
 7. Yeni mezun mimarlara tavsiyeler listesinde olmazsa olmaz fırsatları kaçırmamanız adına çapı ne olursa olsun büyük ofislere başvurmaktan çekinmemeniz gerektiğini de söylemeliyim.
 8. Yabancı dilinizi geliştirmeye bakın. Artık pek çok mimarlık ofisi Yurtdışına Proje İhracatı yapıyor ve belki de yurtdışında çalışmak için bu fırsatı tepmek istemeyebilirsiniz.
 9. Autocad bu mesleğin olmazsa olmazıdır değerli dostlar. Çok hızlı, çeşitli özelliklerini kullanabilen bir Autocad bilgi – deneyimine sahip olmalısınız.
 10. Revit bilmek büyük avantaj! Reviti daha iyi bilmek daha büyük avantajdır.
 11. Evet Sketch Up bilmek sonuca daha hızlı götürür ama mimari görselleştirme işlerinin kralı 3Ds Max’tir.
 12. Corona, V-ray, Lumion gibi görselleştirme programlarından en az 2’sini tanıyor, kullanıyor olmalısınız.
 13. İş görüşmesi esnasında keskin çizgileriniz; şunu yapmam, bunu tercih etmem gibi ifadeler kullanmayın. Bu kendinizi kullandırmak anlamında değil, bu tekliflerin kendinizi farklı alanlarda keşfetmenize olanak sağlayabileceğinden son derece önemlidir.
 14. Farklı şehirlerden iş tekliflerini de değerlendirin. 100 Km’lik çember içerisinde yaşamaktan kurtulun. Bu teklifin hayatınızın işi olabilme ihtimali göz ardı edilebilecek bir şey değil!
 15. Kitap okuyun. Mimarlık çizmek kadar yazmayı, okumayı da gerektirir. Proje çizmek okumaktan çok farklı bir şey değil. Aksine ta kendisidir.
 16. Kişisel gelişiminize özen gösterin. Müzik , tiyatro, söyleşiler, paneller bu mesleğin adeta bir parçasıdır. Geniş bir bakış açısı kazanmanıza olanak sağlar.
 17. Ünlü mimarların hayatları ve projelerini keşfedin, okuyun.Bunlar birer ilham perileridir.
 18. TED konuşmalarını hele de mimarlıkla ilgili olanlarını kaçırmayın, tekrar tekrar izleyin.Ünlü mimari eserlerin hikayelerini genel kültürü geniş bir insandan daha iyi bilmek ve benimsemek durumundasınız.
 19. Yabancı mimarlık yayınlarını takip edin. Mimarlık siteleri size yol gösterebilir.
 20. Tasarım yapmak, eskiz yapmak ve proje çizmek kadar onları ifade etmek için mimari sunum teknikleri konusunda da kendinizi geliştirmeye odaklanmalısınız.
 21. Konuşmalarınızı mesleki literatüre, mimarlık tarihine ve teknik terimlere boğmadan ama sığ olmayacak şekilde yapmaya çalışın. Bunları yaparken az ve öz olmaya dikkat edin. Boş teneke – ses muhabbetini zaten bilirsiniz. Bu sınırı siz belirlersiniz ancak.
 22. Sorumluluk sahibi olduğunuzu hissettirin. Verilen görevleri zamanında ve eksiksiz yapabileceğinizi mutlaka ifade edin. Öyle de olun!
 23. Sahadan kopmamaya çalışın. Saha bilgisi ve inşaat uygulamaları öyle bir şey ki yaptıkça genişleyen bir özelliktir.
 24. Yönetmelikleri keşfetmeye çalışın. Hemen hepsini öğrenmeniz hemen mümkün olmasa da en azından yeni mezunken bu konularla haşir neşir olmanız 3 4 yıl sonra mevzuatların kafanızda yer etmesine yardımcı olur.
 25. Bürokrasi’den haberiniz olsun. Patronunuzu belediye ile işleri hallederken / halledemezken neyi doğru yaptığını, neyi yanlış yaptığını keşfetmeye çalışın.
 26. Yarışmalara katılmak iyidir. Bu erken dönemde elde edeceğiniz bir ödül mesleki motivasyonunuzu artıracakken, cv’nizde başarılı görünmenize neden olacaktır.
 27. Yapacağınız en son şey yeterli deneyime sahip olmadan ofis açmak olacaktır. Düşe kalka öğrenirim derseniz düşersiniz, kalkamayacağınızın teminatını verebilirim.
 28. Elektrik Mühendisi, Makine Mühendisi, Harita Mühendisi, İnşaat Mühendisi ile koordineli çalışmanın tadına bakın.
 29. Ekip çalışmasına yatkınlık ile bir ekibin parçası olmak arasındaki farkları ancak bir işi ekipçe yaptığınızda anlayacağınızdan bu konunun öneminin farkına varın.
 30. İlk yıllarda / ki bu değişebilmekle birlikte sonraki yıllarda da mimarlık mesleğinin hayatınızın bir parçası ve yaşam felsefesi haline gelmeden bu mesleği yapamayacağınızı erkenden öğrenin.

BONUS MADDE 31; Yeni mezun mimarlara tavsiyeler listesinde yer alması gereken bir kaç şeyi daha yazıp yazıma son vermeden önce; Sabırlı olmak bu meslekte çok önemlidir, ayrıca zırt pırt iş değiştirmek istikrar konusunda yeni iş başvurularınızda size olumsuz yansımalar yapabilir. Eğer yeni mezun mimar iseniz usta – çırak ilişkisine , meslekte sizden büyük ve deneyimli olanlarınıza da saygıda kusur etmeyin demek istiyorum.

Merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyin.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer