Youtube kanalı açarak kendi şarkılarınızı paylaşmak istiyorsanız burada yazacaklarım sizin için çok önemli. Bundan yaklaşık 1 ay kadar önce bir youtube kanalı açtım. Aslında 12 yıl kadar önce açmıştım bir kaç zaman birşeyler paylaşıp sonra zaman geçince siliyordum.

Şimdi harddiskin derinliklerinde kalacağına paylaşayım dedim ve hepsini yeniden yorumlayarak youtube kanalımda paylaşıyorum. Bu süreçte tabi epey tecrübeler edindim. Bu yazımda sizlerle bunları paylaşacağım. Bu işe merak salan başka müzik kanalı açmak isteyenlere tavsiyeler paylaşacağım.

8) Cover şarkılar

Daha fazla kişiye ulaşmak için atılacak adımlardan biri.  Ancak saçma şekilde bazı şarkıların telif nedeniyle yayından kaldırılma riski olabileceğini unutmayın. Ve bir çok popüler şarkı özellikle de en yeniler para kazanma özelliği direkt CONTENT ID sistemi nedeniyle kapalı hale geliyor. Tabi benim gibi para kazanma amacı taşımıyor ve salt birşeyler kaydedip paylaşmak istiyorsanız bu iyi bir tercih olabilir.

7) Bestelerinizi paylaşın

Bunun için tabiki önce besteleriniz olmalı. İyi ya da kötü farketmez, mutlaka birşeyler karalayın, mırıldanın deneyin ve kaydedin.. Gerisi gelecektir. Bu daha farklı olmanızı, samimi olmanızı sağlayacaktır. Ve belki bir kitle oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=hbLV4s5ScS4

6) Güncel olun

Mümkün olduğunca sık paylaşımlar yapın ve istikrarlı olmaya çalışın. Güncel olmaktan kasıt diğer bir anlam olarak güncel şarkıları veya tarzları da kendinizce yorumlayabilirsiniz.

5) Şarkı sözlerini, bestecisini ve diğer bilgileri paylaşın

Bir şarkı paylaşıyorsanız ve bu kendi kaydettiğiniz bir şarkıysa şarkı adını yazıp bırakmayın. İnsanlara şarkı sözü ve şarkı hakkında düşünceleriniz gibi şeyleri ifade edin. Bu samimi olacaktır ve insanların hoşuna gidecektir.

4) Ses kalitesini iyi ayarlamaya çalışın

En zor, masraflı sıkıcı kısmı işin prodüksiyon aşamasıdır. Bu aşamada bolca araştırmalar yapmanız mikrofon veya diğer kayıt ekipmanlarını karıştırmanız denemeler yaparak en iyiye ulaşmanız gerekecek.

3) Bir video konsept belirleyin

Ben mesela evde yapacağım kayıtları hangi odada, nasıl bir açıda nasıl bir görüntüyle çekeceğimi bulmak için 1 ay bekledim. En sonunda düz beyaz ve boş bir duvarı arkama alarak kayda girdim. Akustik performans olarak kulağım mutfağımızın en iyi mekan olduğunu söylese de mutfağın görüntü olarak en iyi olmaması oradan vazgeçmeme neden oldu. Sonra ise dediğim gibi düz boş bir duvarı arkama alarak biraz renk ayarlamalarıyla kayıtları paylaşmaya karar verdim.

2) Arkadaşlarınızdan / profesyonellerden eleştiri isteyin

Videolarınızın daha iyiye gitmesi için en iyi yöntem bolca kötü videolar paylaşmaktan geçiyor. Yapa yapa en iyisine ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ben mesela ilk videolarımda oldukça fazla zorlanırken sonraları işi rayına oturttuğumu düşünüyorum.

1) Şarkı adı, etiketler ve açıklamalar

Bu konuda göze hoş gelen, aklınıza ilk gelen şeyleri değil ne yazıkki youtube arama motoru optimizasyonu konusunda yaptığınız araştırmalara göre gerekli şeyleri yazmalısınız.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Zamanla yeni deneyimler edindiğimde bunları bu yazıya ekleyeceğim. Ben bunları yaparak 1 ayda 300+ aboneye ulaştım. Amacım başta da söylediğim gibi abone ya da izlenme kasmak değil. Sadece eğlenmek 🙂